Proč je Sapkowski kokot?

4. října 2018 v 18:34 | Maya |  TÉMA

Jsou výborní spisovatelé a jsou kreténi. Sapkowski je bohužel obojí. Když za ním ještě v devadesátkách přišli s tím, že by chtěli podle jeho knih, které za humny Polska nikdo neznal, udělat herní trilogii, byl nadšený. Kdo by taky nebyl, že? Představte si, že napíšete fantasy a někdo se o něj zajímá. Když jste navíc z východní země Evropy, jste rádi, že jste rádi. Ti kluci ušatí z CD Projekt RED ale byli opravdoví fanoušci, ne jen banda puberťáků, co píše fanfikce. Hezky za Sapkowskim zašli a poprosili ho hrabající prstíčkem o svolení. Teprve potom začali psát scénář. To se psal rok 1998. A dali si s ním hezky na čas. Mezitím herní průmysl uzrál jako dobré víno a oni mohli začít programovat hru, která bude vypadat lépe než hranatá prsa staré verze Lary Croft. Ale ani tehdy tu hru nezačali tvořit. Nejprve napsali děj celé trilogie včetně všech možností konců. Až toto měli hezky nachystané, zašli za autorem knih s žádostí o korekci. A Sapkowski jim tu korekci dal. Ano, sám autor jim přepsal některé možnosti, takže dnešní podoba herní trilogie vychází z jeho vize a ne z představ pubescentních ajťáků.

Když měli schválený děj všech tří dílů, přišla na řadu otázka peněz. Nabídli tedy Sapkowskému procenta z prodeje, ale on je odmítl, protože prý nepíše pro peníze. Bude rád, že se příběh o zaklínači školy Vlka, Geraltovi z Rivie, bude předávat dál a spokojil se s jednorázovou částkou. CD Projekt RED si mohl gratulovat, protože lépe domluva s autorem předlohy snad ani dopadnout nemohla.

Mohli se tedy vesele pustit do programování hry. Kdo první díl hrál, ví, že dopadl na tu dobu skvěle. Ano, dnes už má jisté mouchy. Gaficky jsme se rozmazlili, a proto nám připadá vizuálně ošklivý. Brbleme na herní mechaniku a podivnou ovladatelnost. Ale nic to nemění na tom, že to byla průlomová hra, která nastartovala herní kult. Ten kult, který teprve Sapkowského knihy pořádně proslavil. Jsou sice tací, kteří četli knihu před hrou, ale velká část lidí hrála nejprve hry, až potom se odhodlala si předlohu přečíst. Zejména mluvím o lidech ze západu, které by ani nenapadlo sáhnout po neznámém autorovi z "prťavé zemičky někde v Rusku" (ano, mluvím o Americe). I když se Sapkowski asi plánoval proslavit jinak, CD Project RED mu v konečném důsledku udělal obrovskou službu. Na začátku stála banda nerdů z Varšavy a skončilo to celosvětovým boomem a naprostým kultem srovnatelným ve fantasy klubu dokonce s Tolkienem.

Ty knihy jsou dobré. Opravdu jsou, jistě i lepší než hry, ale nebýt té, znali by je lidé tak maximálně tady ve slovanských zemích, případně v pár podivných subkulturách. Takto je jméno Geralt z Rivie vypáleno v mozcích i těch, kteří ani nečetli knihu a ani nehráli hru. Skoro každý ho zná.

Mohlo by se to zdát jako nádherný happy end tohoto příběhu. Bohužel tomu tak není. Jakmile se hra stala slavnější než knihy, Sapkowski úplně otočil. Uplynulo totiž 10 let a z neznámého pisálka se mezitím stal poměrně vyhledávaný autor. Až už může děkovat za to svému spisovatelskému talentu nebo neplacené marketingové kampani, kterou mu hra udělala, začal být fest oblíbený. A oblíbenost s sebou nese úspech a úspěch zase peníze. A jak je obecně známo, peníze lidem kazí charakter. A sláva kolikrát očividně taky. Sapkowskému tento koktejl dal očividně tolik odvahy, aby popřel svá původní slova, že je za vydání herní série rád a začal na ní házet hnůj. Nejprve trochu zkritizoval romanci se Shani, kterou může mít hlavní postava v prvním díle. Potom přitvrdil a začal se obouvat úplně do všeho, vzhledu dekoltu Triss Ranuncul počínaje až po celý děj konče. Veřejně tvrdil, jak s ničím, co je ve hře nikdy nesouhlasil. Až na to, že to kdysi dávno napsal.


To vše by bylo ale nevinné propichování balónků malé holčičce na pouti. Mohlo by se to brát jako dětinská žárlivost. Možná kdyby si Sapkowski uvědomoval, že nebýt hry, nevydá ani tolik knih a pravděpodobně se bude muset živit něčím jiným, bylo by to lepší. Když ale stály sudičky nad Sapkowského kolébkou, pokoru mu do vínku nedaly. "Prvního Zaklínače jsem napsal před třiceti lety, přesto když teď přijdu na setkání s fanoušky, není tam nikdo, kdo by neznal hry nebo kdo by byl v mém věku," postěžoval si Andrzej na jednom conu. Většina čtenářů je mladší než 70 let, a to je očividně velký problém. A taky znají počítačové hry, případně, a to je nehorší čin, kterého se fanoušci zjevně dopustili, první slyšeli o hrách a ne o knihách.


Protichudné jednání představuje autor známé post-apo série METRO, Dmitrij Gluchovskij, který si při Sapkowského chování klepe na hlavu. Ten s tvůrci akční hororové střílečky na motivy jeho knížek nejen aktivně spolupracoval, ale ocenil i to, že je díky hře jako spisovatel slavnější, a to i kdyby byla hra nakoneč velmi špatná.

Bohužel ani toto není konec Sapkowského házení hnoje. Přestože je teď bohatší, než většina z nás kdy bude, nestačí mu to. Začal zpětně požadovat peníze po CD Projektu RED, protožemu prý nedošlo, jak úspěšná herní série to bude.

"Nabídli mi procenta z prodeje. Já jim řekl, že žádný výdělek nečekám, a proto chci své peníze rovnou. Celou částku. Bylo to hloupé. Byl jsem tak hloupý, že jsem nechal všechno v jejich náručí, protože jsem nevěřil v jejich úspěch. Ale kdo to tehdy měl tušit? Já rozhodně ne." řekl v roce 2017 v rozhovoru pro Eurogamer. Nicméně své stížnosti nechávat dlouho ležet ladem. Vesele prodal práva na seriál americké společnosti Netflix a jeden by si myslel, že už mu konečně těch peněz stačí. Z nepochopitelného důvodu více než 2 roky po vydání posledního dílu trilogie dostal CD Projekt RED prazvláštní dopis, ve kterém požaduje Sapkowski vyplacení jednorázové částky 60 milionů poských zlotých, což je v přepočtu asi 360 milionů českých korun. Odkazuje se na 44. článek zákona o autorském právu, kdy má autor předlohy právo požadovat dodatečnou částku, pokud je výdělek z pozdějších médií větší, než se původně předpokládalo. Navíc prý dal svolení jen s jedním dílem a ne se třemi. (Vzpomněl si brzo, frajer. Že se ozval až po takové době? Nejspíše to má něco společného s blízkým vydáním hry Thronebreaker: The Witcher Tales, která Geralta z Rivie ještě více proslaví a tak si bude herní společnost ještě žárlivěji hlídat své peníze, na které má díky podepsaným právům nárok.) Pokud CD Projekt RED nezaplatí, potáhne je Sapkowski k soudu. Nezaplatilo a označilo celou tuto záležitost za bezpředmětnou.

Během pár měsíců pravděpodobně dojde k soudu, díky kterému bude Sapkowský buď nechutně bohatý anebo díky soudním polatkům oškubaný až na kost. Jen doufám, že mu to za to stojí. Já osobně bych se na to vybodla a soustředila se na to, co mám. Díky společnosti CD Project RED. Nicméně Sapkowskému tímto gratuluji, neboť tímto krokem ze sebe udělal dokonalého prachami zahlceného arogantního idiota. 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Cellhawk Cellhawk | E-mail | 7. října 2018 v 15:32 | Reagovat

You either die a hero, or you live long enough to see yourself become the villain.

Inými slovami, je načase aby staroba zakročila trocha drastickým spôsobom, pretože si kompletne kazí reputáciu takto na staré kolená.

2 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 9. října 2018 v 16:32 | Reagovat

Risk je zisk

3 MOE MOE | E-mail | Web | 10. října 2018 v 10:37 | Reagovat

Cítil jsem se velmi 'triggered' z nadpisu, ale jak jsem si zjistil víc ... musím dát za pravdu. Asi mu hráblo.
Každopádně - vše omluveno! Můj život by byl o hodně chudší, nebýt jeho děl!

4 kniznidira kniznidira | Web | 14. října 2018 v 9:38 | Reagovat

[3]: Tak nějak bych to viděla. On je úchvatný spisovatel a vytvořil kult, kterým bude plno lidí žít ještě hodně dlouho. Ale to, jak poslední roky jedná, je škoda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama