Drama NÁVŠTĚVNÍ HODINY - nenápadná kniha s dost nápadným obsahem ze života psychiatrické léčebny

25. září 2018 v 11:22 |  DRAMA

Když jste zavřený v blázinci a jediný člověk, u kterého nemusíte pochybovat o jeho existenci, jste vy sami. A i o tom pochybujete.

Maya:

Návštěvní hodiny jsou nenápadná kniha s dost nápadným obsahem. Hlavní hrdinou je šestnáctiletý Conor, který tráví své dny v psychiatrickém oddělení, kam byl umístěný poté, co se nebyl schopný vypořádat se smrtí svého bratra.

Už jsme tady měli knihu o dívce, která byla zavřená v blázinci, ale novela Matěje Grunta, sic je na rozdíl od Cesty do temnoty mojí duše čistě fikce, předkládá pohled do duše narušeného člověka mnohem věrohodněji. Tady je krásný rozdíl v tom, jaký příběh může napsat člověk, který má nejem literární nadání, ale také je vzdělaný v oboru, takže se nestane, že by napsal nějaký naprostý nesmysl. Matěj Grunt pracuje v současné době jako psychoterapeut v léčebně, ale knihu napsal ještě jako velmi mladý a nedostudovaný. Přesto působí velmi vyzrálým dojmem.

Návštěvní hodiny jsou psychologické drama, takže nečekejte žádné střílečky, vybuchující auta, rozkutálené melouny u zničeného stánku se zeleninou ani agresivní zombíky, kteří všem chtějí ukousnout hlavu. Pokud si nějaký člověk bude stěžovat na to, že se v knize nic neděje, tak je idiot, co vůbec nepochopil pointu. Drama, zejména to psychologické, nemá ukazovat akci, ale pojednává o citových prožitcích těch, kterým se stala hraniční situace v kontrastu s pohledy ostatních lidí. A právě díky tomu si nachází svou cílovou skupinu, takže pokud nepatříte mezi fanoušky filmu Čistá duše a podobné věci, raději doporučuji jiný žánr. Pokud jste ale psychicky odolní a rádi si i občas čtete o něčem skutečném, jsem si jistá, že vás Návštěvní hodiny zaujmou.

Jednu věc musím ale Gruntovi vytknout. Kniha by klidně by mohla mít několik pokračování anebo být alespoň delší. Pokud jste šikovný čtenář, tak to máte za jedno odpoledne sfouknuté, a pak držíte v rukách tu tenkou brožovanou knížečku a smutně koukáte na vrcholně depresivní obal tak krásně znázorňující peklo a prázdno v Conorově duši a štve vás to, že už nic dál není.

Autor: Matěj Grunt
Název: Návštěvní hodiny

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama