Erich Kästner: Luisa a Lotka

2. září 2018 v 14:57 |  KNIHY PRO DĚTI

Představte si, že jedete na tábor a potkáte tam sami sebe.

Maya:

V roce 1998 vyšel celkem úspěšný a docela dost povedený rodinný snímek s názvem Past na rodiče. Hraje v něm ještě mladičká Lindsay Lohan dvojroli. Málokdo už ví, že film je inspirovaný knížkou pro děti z konce 40. let.


Pro ty, co jste ho neviděli by bylo dobré alespoň trochu přiblížit, o čem vlastně příběh je. Dva mladí lidé se potkají a dup, je z toho láska jako trám. Bohužel ne na dlouho, protože (jak je zvykem) mladí lidé spolu prostě neumí dlouhodobě žít, aniž by se nechtěli vzájemně zapálit. Přirozeně následuje rozchod. Ale protože se jim mezitím narodily malé holčičky, přesněji řečeno dvojčata, a rodiče se už nechtějí dál hádat, tak si holky rozdělí. Ve filmu se jmenují Hallie a Annie, v knižní předloze Luisa a Lotka. Ale na tom nesejde, protože jsou to jen jména. Důležitý je příběh, a ten je víceméně stejný. Luisa vyrůstá s tatínkem Ludvíkem, Lotka s maminkou Luiselottou, a pochopitelně o sobě navzájem nevědí. Až do chvíle, než se úplnou náhodou potkají na stejném táboře. Stačí pár pohledů, a je jim jasné, odkud vane vítr. Přirozeně jsou na své rodiče naštvané, že je roky drželi od sebe, a proto se rozhodnou, že se vymění. Lotka odjíždí na konci prázdnin k taťkovi a Luisa k mamce. Netřeba říct, že jejich plán není jen druhého rodiče poznat, ale v ideálním případě dát Ludvíka s Luiselottou zpátky dát dokupy. To trochu komplikuje fakt, že jednak žije každá v jiné zemi, ale také že se Ludvík má brzy ženit.


Př čtení knihy jsem se pochopitelně neubránila srovnání s filmem. Ten jsem totiž viděla někdy v 7 letech a knihu jsem četla až tak v 9. Obojí má své kouzlo, Past na rodiče je pojata více rodinně, takže se na to klidně může koukat více generací. Na druhou stranu je Luisa a Lotka milá pohádka.

Nedávno jsem viděla tuto knížku ležet na lavičce, tak jsem si ji přirozeně odnesla domů, abych si ji mohla zase přečíst. Musím říct, že to považuji za naprosto ideální četbu pro děti. Příběh sice dost naivní a chybí nějaké hlubší rozuzlení, které nabízí film, zároveň se ale dobře čte. Kästner není nijak úchvatným vypravěčem, jeho popisy jsou velmi kusé, takže vše záleží jen na vaší představivosti. Na druhou stranu je v tom právě kouzlo dětských knížek. Kdyžbyste každou scénu vyplnili detailními popisy knoflíků na kabátě Ludvíkovy snoubenky, sice získáte nádhernou představu o tom, jakou garderóbu má asi v šatníku, ale pokud je vám při čtení 8 roků, pravděpodobně se u toho unudíte na smrt.

Pokud uvažujete, co tak dát malému dítěti, ze ktero hodláte časem vychovat knihomola a nechcete mu čtení zhnusit tím, že mu budete nudit něco, co by se mu špatně četlo a nebo ho případně nechcete poškozovat některou z pofiderních kousků, které poslední dobou vychází, Luisa a Lotka je celkem sázka na jistotu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama