Andrzej Sapkowski: Lux Perpetua

6. září 2018 v 12:01 |  FANTASY

"Já, že bych se měl bát?" zapojil se Reynevan s vážným výrazem do hry, "Já? Já jsem ještě lepší. Jsem černokněžník, znám artes prohibitae - zakázaná umění. Mám to také v krvi, celý jsem prosycen strašlivou černou magií. Když čůrám, nad proudem moči se mi objevuje duha."

Izzy:

Znáte takovou tu dětskou říkanku o Vinnetuovi a Rybanně? To je totiž něco, co mi v upravené verzi hraje v hlavě od té doby co jsem dočetla Lux Perpetua od Andrzeje Sapkowskiho. Ano, on opravdu naspal i něco jiného než Zaklínače. Reynevan jede na koni a mečem zamává, pápá. Husita už jej dohání a zprávu předává, ná ná.

O tom tahle fantasy zasazená do překvapivě realisticky vykresleného prostředí husitských spanilých jízd ve výsledku je, Reynevan - Reinmar z Bělavy - hledá po Slezsku svou unesenou milou Juttu přičemž vždy na někoho narazí, ten jej buď rovnou zajme nebo po něm vyžaduje pomoc, načež jej nechce pustit, chrabrý hrdina svépomocí nebo zázračnou náhodou a přičiněním jiných z této patové sitauce unikne a pokračuje dále než potká někoho jiného.


Přesto vám to nedá a v četbě pokračujete. Kniha je zmatená, ale přitom zábavná. Například téměř každá osoba má dvě až tři jména, což ve spojení s haldou postav se kterými se setkáváme pouze jednou či o nich jen slyšíme, činí porozumění některých situacím poněkud náročnějším. Do vět jsou vkládaná latinská slova, do ostavců celé latinské věty. Některé jsou sice přeloženy na konci knihy, jiné hned v textu, ale u spousty z nich se nám vysvětlení nedostane. Občas se najde i trocha němčiny či jiného jazyka. Téměř se stejnou rychlostí jako jazyk se mění i styl psaní. Autor zakomponoval snad vše, co znal. Využívá například i popis toho, co všechno zrovna daná postava nevidí, neb stojí o kilometr dále. Najdete zde i dramatické popisy krajin a melancholické anafory. Přesně tenhle mišmaš, který je ovšem pěkně propojen, vás donutí číst dále.

Dozvíte se nejen historické zajímavosti - na konci knihy je část věnována poznámkám k ději, kde jsou uvedené některé události z reálné historie, ale i trochu nahlédnete pod pokličku středověké katolické církve. Zeměpisně vás to může obohatit co se týče znalosti Slezska a Malopolska. No a aby v tom byl nějaký ten důvod k fantasy, občas se budete divit na co všechno Reynevan nemá amulet a jak lehce s pomocí magie léčí. Je tam toho zkrátka od všeho trochu.

Trilogie to bude pravděpodobně volnějšího rázu, neb to, že čtu třetí díl série, jsem zjistila až v půlce knihy. A ve výsledku mi to vlastně vůbec nevadilo. Nevím, jestli si přečtu první dva díly, ale jsem ráda, že jsem četla tento.

Et lux perpetua luceat eis.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama