Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (audiokniha)

27. září 2018 v 11:10 | Jana |  Recenze

Moje rada? Pokud si myslíte, že víte, kdo je vrah, pevně si za tím stůjte!

Herculovi přijede na návštěvu jeho přítel Hastings a rozhodnou se spolu, že vyřeší nějaký pořádný případ vraždy. To ještě netuší, že anonymní dopis s podpisem ABC bude právě tím případem. Není úplně dle Hastingsových představ, ale zamotá hlavu i samotnému Géniovi! Audiokniha je namlouvána z pohledu kapitána Hastingse a ten k nám promlouvá skrze hlas profesora Snapea - Aleše Procházky.

Vraždy podle abecedy mají jiný koncept vraždy a jejího rozuzlení, než kterékoliv jiné dílo, které jsem měla možnost poslechnout či přečíst - myslím tím z edice Poirot. My totiž díky zápiskům nikoliv ze vzpomínek kapitána Hastingse víme, kdo je vrah. On k nám totiž čas od času promluví a dovolí nám, abychom jej poznali možná dokonce lépe než samotný Poirot.

První vražda se stane osobě se jmény na A ve městě na A - jakýsi kus od Londýna. Další vražda se opět stane nějaký ten kus, rozdílný, od Londýna a je spáchána ve městě B a zabita je dívka s iniciálny B.B. Po promluvě s jejími rodiči, jejím snoubencem (kterého okamžitě vezmete v podezření!) a její sestrou k nám poprvé promluví ABC vrah. Chvíli možná budete tápat, zda to je on, ale budete to správně tušit… Další vražda - C vražda - proběhne zanedlouho, ale nejsou schopni se na ni policisté ani Poirot připravit, neboť dopis se ztratil a přišel hodně pozdě. Poslední vražda se ani nepovede a vrah je dopaden … Proč s tím Poirot není spokojen? Co všechny vraždy spojuje krom abecední posloupnosti?

V celém díle je cítit napětí, které možná tématicky, leč absolutně otravně doplňuje hudba. Napětí je někdy stupňováno už i během hovoru Poirota a Hastingse lehkým hudebním podkreslením - to ušlo. Hlas vypravěče (Aleš Procházka), kteří opravdu mají mnozí spojení s postavou profesora Severuse Snapea z Bradavic, dává knize jistý erotický náboj. Neboť ať chceme či ne, ona je v tom i love story. Pan Procházka si vyhrává s hlasy postav mužských, s francouzštinou Poirota, s hlasy žen, s hlasy tupých hromotluků či s hlasem labilního a šíleného vraha. Asi nejvíce odporný hlas se mu povedl přiřadit komisaři, který vraždu dostal na starost. Z toho chlapa vás bude svrbět pěst!

Není to kniha na poslech či čtení úplně jednoduchá. Je v ní mnoho postav a vy vlastně víte více než samotný Hercules. Jak to? No je to jasné, Hercules nikdy neřekne nic dřív, než jsou si jeho šedé mozkové závity 100% jisté. Vážně mnohdy působí jako směšný a senilní stařík, který hodně moc času věnuje promluvám v cizím jazyce. Když vezmu v potaz, jak Angličané nenávidí francouzštinu, je to až k podivu. Než si knihu pustíte, uvědomte si, že to bude náročné. Dostanete mnoho informací a budete z nich zmateni. Budete vědět kdo je vrah, ale Poirot vám pořád bude klást otázku - proč ty dopisy posílá právě jemu? Bude to chtít hodně citu a umu, abyste zvládli stíhat Poirotovy myšlenky zprostředkované Hastingsem. Ale bude to stát za to.

Název: Vryždy podle abecedy
Autor: Agatha Christie
Interpret: Aleš Procházka
Délka: 7 hodin 35 minut


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama