Zdeněk Šmíd: Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii

28. srpna 2018 v 20:56 |  KOMEDIE

"Ovšem v případě kormidelníka, ženoucího se marně za svým krásným háčkem, pláče inteligence na kilometry za lodí, zatímco na palubě vládne tma, chaos, podvědomí, sex a první signální soustava."

Izzy:

Čteme české spisovatele vydávané dnes a čteme ty, které nám šoupli k maturitě. Jenže co ti mezitím? Z takových mne jako první napadne právě Zdeněk Šmíd a jeho série "Proč bychom se …", které bych se dnes ráda věnovala. Přesněji řečeno pojďme se podívat na první díl - Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii. (Mimochodem podívat se opravdu můžeme i doslovně, stejnojmenný seriál České televize je k nalezení na ivysilani :).)

Vemte si situaci z vypravěčovy strany - pořídíte si novou přítelkyni, ale rádi byste jeli s kamarády na vodu. Nechat ji doma, to nejde, ale co když se jí nechce s vámi? Je třeba jí to trochu představit v živých barvách, aby věděla oč může přijít. Touhle formou se tedy setkáváme s partou nerozlučných vodáků, kteří spolu na Lužnici či Sázavě jezdí už od nepaměti. Celá, ne příliš dlouhá, kniha je složena z krátkých příběhů z vodáckého prostředí a sem tam je doplněna o nějakou tu píseň či říkanku. Klišé je to jedno vedle druhého, ale právě to z knížky dělá příjemné letní čtení. Už jen ta voda vepsaná do řádků člověka trochu zchladí, vodácké příhody pohladí na duši. Nemusíte za sebou ani mít jediné odražení od břehu nebo plesknutí pádlem o hladinu, abyste si dokázali představit, jak se partě u vody daří. Ale kdo ví, třeba vás volání divokých peřejí natolik pohltí, že při nejbližší příležitosti popadnete půjčený raft nebo kajak a půjdete si to zažít na vlastní kůži.

Není to jen o vodě. Parta spolu prožívá zážitky děsuplné, romantické, mnohá zklamání i skvěle povedené příhody. Zkrátka od všeho trochu. A když nám léto odchází, není lepší způsob než si jej podržet s trochou tohoto jednoduchého počtení. Humor nesedne všem, ale i pokud nejste fanoušky tohoto stylu, troufám si tvrdit, že jako oddechovku si Vodácký průvodce užijete.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama