Tudorovci: Jak to bylo doopravdy?

9. srpna 2018 v 11:46 |  HISTORICKÉ PŘÍBĚHY

- "Chci být jako můj otec, který zvítězil v přesile v bitvě u Bosworthu! A dobudu celý svět a každý mě bude milovat."
- "Ale Jindro, je ti 46, nikdo tě nemá rád, už ti umřely tři manželky, protože jsi idiot a smrdí ti noha, jelikož na ní máš vřed."
- "Okey...tak mi radši přineste další pečenou husu..."

Maya:

Mysím, že v anglických dějinách asi není vděčnější téma, než je Jindřich VIII. Pokud chcete natočit, historický film nebo seriál a chcete, aby vám vydělal na nový Lotus, navalte tam tohodle krále a pár sexy holek a máte jistotu, že to bude mít úspěch. Že se daný televizní projekt zásadně odchyluje od pravdy, nevadí! Hlavní přeci je, že tam hraje mladý a hubený Jonathan Rhys Meyers, Scarlett Johansson, Natalie Portman nebo Helena Bonham Carter!

Ve skutečnosti to všechno bylo o dost složitější. A najít něco, co je alespoň trochu historicky hodnotné, a zároveň se to čte lépe než učebnice o pěstování jihoamerických kaktusových plodů, je kolikrát náročná procedura.


Paulovi Rivalovi se to kupodivu povedlo napsat. Šest žen Jindřicha VIII. není klasický životopis plný dat. Ani se nejedná o bezcílné výjevy a není to ani obvyklý historický román inspirovaný životem krále. Označila bych to za dejiny milostných a soukromých vztahů panovníka. Rival se zaměřuje nejen na to, aby podrobně vysvětlil, co se v té době dělo na dvoře, ale také to, co se pravděpodobně dělo v hlavách účastněných, když páchali to, co páchali.

Když jsem poprvé držela knihu v ruce a viděla ten nahuštěný jednolitý text, trochu jsem se bála. Ale Rivail používá svižný a čtivý jazyk, kolikrát jednoduché věty, a jeho popisy se opravdu shodují s dobovými obrazy a zápisy.

Šest žen Jindřicha VIII. krásně vyvrací tu teorii o králi sukničkáři a představuje panovníka v pravém světle. Jako citlivého romantika sežraného mocí, ze začátku aktraktivního hudebníka (To jako fakt. Psal tehdy písně, které bychom dnes označili za populární hity. Však si poslechněte tohle.), který těžce nesl své chřadnutí těla, nerozhodného a téměř neschopného monarchu, který by se bez svých ministrů a manželek pravděpodobně ani neutřel na zadku, ke konci zničeného a zlomeného muže, který jen hledal klidnou náruč někoho, kdo jej prostě jen bude mít rád.

Protože mám o tomhle tématu už něco málo načtené do zásoby, můžu objektivně pochválit Rivala, že i když se věnuje zásadně drbům, neodchyluje se nijak od skutečnosti. Jen v jedné věci se mýlí a to ve věku Anny Boleynové, když poznala Jindřicha. To mu ale nikdo nemůže mít za zlé, protože se její přesný věk smrti (tedy 36 let) určil až poměrně nedávno podle detailního studia rozvoje literárního stylu jejích dopisů psaných v dětství, když byla na dvoře francouzského krále.

Pochopitelně jsou odbornější a přesnější publikace, ale ty už jsou asi spíš určeny pro zaryté sapiofily, jako jsem já. Pro normálního smrtelníka, který se prostě jen chce dozvědět, jak to tehdy teda bylo, tahle kniha postačí víc než dostatečně. Takže až na knihu někdy narazíte v nějakém antikvariátu, určitě si ji odneste domů. Litovat nebudete.


Autor: Paul Rival
Název: Šest žen Jindřicha VIII.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama