Každý zná Lovecrafta, jen o tom neví!

20. srpna 2018 v 12:22 | Maya |  TÉMA

Tak, jako se Tolkien považuje za otce současné podoby fantasy, Lovecraft dal základní kámen modernímu hororovému žánru. Přestože z jeho práce vychází hromada současných autorů, Lovecraft sám prožil život jako ultimátní socka. Byl tak skromný, že se živil raději ghostwrittingem. Tedy psal knížky na zakázky, které potom pod cizím jménem vydal nějaký slavnější packal. Už to samo dokazuje genialitu tohodle chlapa. Jeho nápady byly tak skvělé, že si je kupovali jiní. Takže se vlastně ani dneska neví, co všechno z té doby napsal. Jeho díla mu potom posmrtně vydali kámoši. Možná je to i dobře, protože byl vrcholně asociální a klidný Lovecraft asi jen těžce zpracovával, že v reakci na jeho díla vznikly doslova kulty a nová náboženství. Ale kluk má, co zasel. Nemá být tak úchvatným vypravěčem.

Je možné, že jste od něho nic nečetli. A dokonce je i pravděpodobné, že jste o něm nikdy neslyšeli. Ale nemusíte se hned stydět a dát se na flagelantství. Protože vás ujišťuju, že ho znáte, jen o tom nevíte. Téměř žádný spisovatel totiž za sebou nevláčí takovou vězeňskou kouli plnou memeček, recerencí a odkazů jako Lovecraft. Mrkneme se teďka na ty nejslavnější, u kterých si budete říkat "No jo, vlastně! To znám! To je teda ten Lovecraft?"A žačneme u počítačových her.

Call of Duty: Black Ops III - Shadow man


Pamatujete si kampaň Shadows of Evil? Je tam frajer, kterému říkají Shadow man, a jeho manifest a prakticky celý game play je inspirovaný Mythosem.

The Elder Scrolls V.: Skyrim - Hermaeus Mora


V celé sérii Elder Scroll se objevuje postava daedrického prince Hermaea Mory. Jeho vzhled i jednání je založeno na Yog-Sothothovi, jedné z bytostí, které Lovecraft vymyslel.

Fallout 3 - Dunwich building


U Bethesdy ještě chvíli zůstaneme, protože někdo z vrchu bude asi velký fanoušek. V Capitol Wasteland se dá najít lokace Dunwich builing, podezřelý barák, kde nacházíme dost creepy echa o muži, co tam vešel a už nevyšel. Celé to vychází z knihy Dunwichská hrůza, jednoho z nejděsivějších příběhů, který kdy Lovecraft napsal.

Fallout 4 - Pickman´s gallery


Toto není jediná reference ve Falloutu 4, ale je největší. Ve hře najdete lokaci zvanou Pickmanova galérie, to je doslova odkaz na povídku Pickmanův model, kde se setkáte s malířem, který maluje děsivé a nechutné obrazy koncentrovaného zla.

Payday 2 - Cthulhu maska


Ve hře, kde v týmu přepadáváte banky, klenotnictví a celkově si hrajete na zločince je k dispozici maska Cthulhu.

Witcher


Všechny tři díly Zaklínače jsou protkány Lovecraftem tak moc, až to pěkné je. Začneme tedy prvním dílem. Tam lidé spolupracují s bytostmi, které nápadně připomínají uctívače Cthulhu. Někteří tvrdí, že když jde Geralt zabít Dagona, jde vlastně zabít Cthulhu. Ha ha! Cthulhu nezabijete. Nikdy. Jen přiblížit se k němu znamená ztrátu veškeré mysli. Cthulhu se živí lidskou příčetností. Krom toho Dagon jako Cthulhu ani vzdáleně nevypadá. Ale dá se považovat za jeho následovníka.

Co jako Cthulhu už trochu vypadá, je Kajran z Vrahové králů. Na rozdíl od Cthulhu je ale příliš dementní a opět se nechá lehce zabít. Nicméně v tomto díle najdete knihu De Vermis Mysteriis, což je smyšlený grimoár napsaný Robertem Blochem věnující se kultu Cthulhu.

Ve třetím díle už najdete poznámek lidí a knih inspirovanými Lovecraftem opravdu mrtě, včetně samotného Necronomikonu.

Pochopitelně těch her, kde se objevuje, jsou desítky, vytáhla jsem jen ty nejprofláknutější. Dál se mrkneme na filmy a seriály.

Doctor Who - Yog-SothothO této bytosti jsem tady už psala ve spojitosti se Skyrimem. V Doctor Who je epizoda The Snowman, kde se objevuje zlo, kterému tam říkají The Great Intelligence, známou právě jako Yog-Sothoth.

Rick and Morty - úvodní znělka


V tomto seriálu je úvodní znělka, kde prchají před Cthulhu a vypadá to, že mu ukradli malé Cthulhulátko. Nutno podotknout, že se znělky většinou věnují ukázkám z jiných dílů a tento díl tam ještě nebyl. Takže asi můžeme očekávat nějaké přímé setkání. Seriál se kolikrát odehrává v dost podivných dimenzích, takže by to dávalo smysl.

South Park - Můj soused Cthulhu


Cthulhu je v Sout Parku věnována 3 epizodní sága v sérii 14, kde vysvětlují, proč Kenny neustále umíral a zase se oživoval. Důvodem bylo to, že jeho matka byla během těhotenství členka kultu. Z Cthulhu jsou tam všichni podělaní až za ušima, krom Cartmena, který se s ním skámoší ve stylu Mého souseda Tatoro. Spolu s Cthulhu táhnou za jeden provaz a zabijí Justina Biebera.

Futurama - A Bicyclops Built For TwoV tomto díle se většina z vás věnovala referenci na Ženatý se závazky, kde dabérka Leely Katey Sagal hraje manželku hlavní postavy. Leela se tady stylizuje do role domácí puťky s vyčesanými vlasy a dělá služku neurvalému buranovi, co se drbe na koulích stejně jako to dělá v populárním sitkomu. Co už asi asi málo kdo všiml, že jedna z Alcazarových forem je Yithian, tedy další z postav z Cthulhu mythosu. Krom toho si všimněte i vzhledu doktora Zoiberga a celého jeho národu. Myslím, že se ještě nějakého vysvětlení, proč vypadají jako Cthulhu, dočkáme.

Digimon


V této "parodii na anime" vylézá na konci epizody 13 Cthulhu z vody a celý název tohoto dílu, tedy "Dagomon no Yobigoe" je odkazem na mythos.

Scooby-Doo - H. P. Hatecraft


V seriálu Scooby Doo je jako host postava H. P. Hatecraft, autor hororových příběhů. Hatecraftův charakter har Gar Gothakon opět vypadá jako Cthulhu.

My Little Ponny - Shoggoth


Ve filmu My Little Ponny je nepřítel Smooze, který je inspirovaný postavou Shoggotha, další bytostí z Lovecraftova mythosu.

Toto jsou asi nejzjevnější reference ve hrách a filmech, které nejsou přímo věnovány Lovecraftovi. Pochopitelně jsem tady nedávala hry, které se přímo jmenuji například Necronomicon nebo Cthulhu, protožer to je jasné i tatarovi, že je to tímto autorem inspirované. Krom výše zmíněných najdete Lovecrafta například ve hrách Bloodborne, Civilization VI, Magicka, Terraria, Quake, Sunless Sea nebo Warcraftu. Ze seriálu ještě musím zmínit Doktora House, Hvězdnou bránu Robot Chicken či Star Trek. Poctu tomuto spisovateli věnovaly i například kapely jako Metallica, Black Sabbath, Cradle of Filth, Opeth, Septicflesh nebo Therion, které jeho mythos opěvují kolikrát v celých albech.

Doufám, že jsem vám tím přiblížila to, že Lovecraft opravdu není neznámý, jak jste si mysleli a doufám, že teď už si referencí na něj budete více všímat. Také doufám, že vás to trochu motivovalo k tomu si něco od něj přečíst. Pro začátek bych vám doporučila TOTO.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 21. srpna 2018 v 17:44 | Reagovat

Většinu uváděných seriálů (o hrách ani nemluvě) neznám, zato H.P.Lovecrafta samozřejmě ano!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama