ILUSTROVANÁ MÁMA od Jacqueline Wilsonové je útěchou pro všechny z dysfunkčních rodin

15. srpna 2018 v 10:16 |  KNIHY PRO DĚTI

Filozofická otázka: Je lepší přísná matka, která vám všechno zakazuje, a nebo cool máma, která má naopak všechno na paprikovém salámu? C je správně.

Maya:

To, že je Jacqueline Wilsonová moje oblíbená dětská autorka, to už jste asi poznali z mé recenze na Lolu Rose. Co je na Wilsonové zajímavé, je to, že se věnuje zásadně těžkým tématům rozvrácených rodin. Tím, že je vždy celý příběh ústy malého dítěte, člověk v tom krásně vidí tu nedokonalost.

Když se dospělí hádají, jejich osmiletá dcera úplně nechápe proč. Ano, slyší nadávky, slyší výčitky, vidí mámu řvát a tátu házet věcmi. Ale už neví, co se děje za zavřenými dveřmi manželské ložnice. A právě ta naivita malého vypravěče popisující pocity, které u té hádky má a ještě je plně nechápe, je dost srdcervoucí.

O čem je Ilustrovaná máma?
Amaryllis je sexy žena s rudými vlasy a velkým množstvím kérek, které si sama navrhla. Má už na krku přes tři křížky, ale není to na ní moc poznat. Má dvě dcery. Starší třináctiletou Gemmu a mladší Keiko. Bohužel Amaryllis je tak trochu magor, takže se u ní střídají stavy až šílené blaženosti a akčnosti s pozornou starostí o rodinu a apatickými chvílemi. Psychologové by to asi nazvali hraniční porucha osobnosti s maniodepresí. Malá Keiko, která příběh vypráví, to pochopitelně nazvat neumí.

Amaryllis neustále vypráví o svém osudovém muži Mikeymu, se kterým má Gemmu. Ten se s Amaryllis rozešel ještě dřív, než vůbec věděl, že s ním čeká dítě. S Mikeym měli oba rádi hudební skupinu Emerald City, takže když tato kapela uspořádá vzpomínkový koncert, Amaryllis se tam v minisukni vydá doufajíc, že si svou životní lásku znova přivede domů. To se opravdu stane a Mikey je ze své dospívající, krásné, chytré a hlavně už hotové dcery nadšený. Ještě nadšenější je Amaryllis, která si ve své naivitě myslí, že teďka začínají zlaté časy a všichni budou zase rodina. Mikey ale vůbec neplánuje s Amaryllis zůstat. Má svou přítelkyni, a tak nabídne Gemmě, aby s ním odjela pryč. A Gemma tento odchod od své šílené máti bere jako vysvobození. Jen Keiko tomu celou dobu jen může přihlížet, protože se jí nic z toho netýká. A nakonec zůstává s Amaryllis sama. S Amaryllis, která další rozchod s Mikeym už psychicky nezvládla.

"Gemma dřív milovala Amaryllis, milovala mě, milovala náš společný život. My tři jsme byly na tom šedém světě jako pestrobarevně vybarvené květiny, jako zářící obrázky, kterými byla Amaryllis potetovaná… Amaryllis, potetovaná od hlavy až k patě nádhernými kérkami, nejskvělejší a nejkrásnější máma na světě."


Pamatuji si situaci, kdy mi bylo asi 11 a měla jsem doma tuhle knížku půjčenou z knihovny. Zatímco jsem byla ve škole, moje máti si ji přečetla a pohoršeně mi po návratu domů oznámila, že toto je kentus, hrozný brak a ta baba je magor. Nutno podotknout, že ta stejná paní doma hromadila vše od jogurtových kelímků, přes děravé oblečení až po 30 let staré časopisy Burda, nutila mě s ní spát v manželské posteli až do 18 let, kdy jsem se odstěhovala, a zakazovala mi kamkoliv chodit, dokud nebyly hotové veškeré domácí práce, zatímco se ona v děravých spodních kalhotkách válela u televize, na které běžela Kriminálka Las Vegas. Tím chci říct, že je možné, že se objeví někdo, komu se styl Wilsonové a Ilustrovaná máma nebude líbit. Ale mi se to líbilo, dávalo mi to pocit, že nejsem na světě sama a i jinde jsou děti, jejichž matka je psychicky narušený psychopat.

Autor: Jacqeline Wilsonová
Název: Ilustrovaná máma

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama