Ernest Hemingway - Stařec a Moře

22. srpna 2018 v 18:00 |  KLASIKA

"Nerozumím těmhle věcem," myslel si, "ale je dobře, že se nemusíme snažit zabíjet slunce a měsíc a hvězdy. Stačí, že žijeme na moři a zabíjíme své věrné bratry."

Alex:

Bylo pro mě úplným zázrakem, že první, po čem jsem v knihovně šla je už celkem klasická novela Stařec a moře. Ale ten popis i samotný fakt, že kniha vyhrála Nobelovu cenu za literaturu mi prostě nenechali šanci šáhnout po něčem jiném, méně klasickém a více fantastickém.

Celou knihu vypráví jeden dědeček, osamělý stařík, který miluje rybaření a celkově vodu. V knize ani není naznačeno jeho jméno, protože to důležité není. Tady jde o to, co přežívá, co dělá a jak přemýšlí. Jak to, že po osmdesáti pěti dnech neúspěchu konečně dostane obří rybu, ale nemůže jí ani zkrotit, ani zabít a pomalu ho to přivádí k šílenství. Ale jak řekl stařík:

"Ale člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možno zničit, ale ne porazit."

Bylo to pro mě opravdu přínosné, protože ve většině akčních knih je nějaký fyzický problém a popis toho, jak se s tím vypořádávají. Tady to je úplně jinak. Stařec vlastně to svoje dobrodružství nechává napospas osudu a sám vypráví o jeho snech, o jeho velkých výhrách i prohrách, o baseballu, o rádiu, které si nemůže dovolit a o jediném člověkovi, na kterém mu dosud opravdu záleží. O mladíkovi, který mu dlouhá léta pomáhal na moři a nyní pomáhá na souší.

Bojuje se smutkem a radostí v sobě. S námahou, hladem a svými vlastními sny. Toto je prostě příběh o hrdinství, který by si měl přečíst každý.

"Rybo," promluvil k ní, "z celé duše tě miluji a vážím si tě. Ale zabiju tě, než skončí dnešní den."

Je to příběh, který vám dává po důkladném rozmyšlení více otázek než odpovědí i přes to, že konec knihy je skvělým, zakončeným koncem a začátek je velmi hodným, zajímavým začátkem.

Knihu jsem četla poměrně rychle, ale čas od času se tam vyskytovaly velmi dlouhé a jednotvárné pasáže. Celkově styl autora byl pro mě docela nezvyklý, a protože čtu převážně literaturu 21. století, tak i trochu zastaralý.

Po přečtení jsem pochopila, za co dostal tento populární autor 20. století nobelovu prémii a rozhodla jsem se, že v nejbližší době si od něj přečtu i něco dalšího.

Doufám, že když se jí rozhodnete přečíst i vy, tak se vám zalíbí, pochopíte ten styl psaní, celou symoliku a způsob myšlení starce a strávíte jí v pohodlí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama