Thomas Harris: Hannibal

23. července 2018 v 13:02 |  KRIMI A THRILLERY

Pokračování série o sympatickém sériovém vrahovi Hannibalovi Kanibalovi

Maya:

Pokud jste úspěšně dočetli Mlčení Jehňátek, jejichž recenzi najdete zde, tak asi víte, že kniha končí docela cliffhangerem. Pokud jste nečetli a nemáte vůbec páru, o čem Jehňátka jsou, tak se zastavte a teď překlikněte na jinou stránku, protože byste si zkazili tu srandu.

Hannibal je pokračování prvního dílu detektivky Thomase Harrise. Už v tom předchozím jsme se setkali s mladou sexicí Clarice Starlingovou, která byla jakožto studentka vyslána do extrémně střeženého blázince za sériovým vrahem Hannibalem Lecterem, aby z něj zkusila vymámit pomoc s hledáním jiného magora, kterému přezdívali Buffalo Bill.

Jak už víme, konal se happy end, Clarice udělala svojí pistolkou S&W Model 13 z Buffalo Billa proprietu na cezení nudlí a kanibal Hannibal vesele utekl. Pár lidí zakapalo a pejsek to přežil. A to je hlavní.

Děj Hannibala nás zavádí o pár let později, přesněji řečeno 7. Z lopaty Clarice vyrostla ženská, jak má být. Ostřílené bandity si dává k večeři (obrazně, nepleťme si ji s druhou hlavní postavou knížky) a bojuje se se zákonem s prstem v nose až po loket. Ale na šarmantního i když trochu šíleného gurmána nemůže zapomenout. Ale ne v dobrém, koneckonců ona je policajt a on sériový vrah, je jasné, že by to mezi nimi neklapalo, takže její pohnutky se s ním zase setkat, jsou čistě praktické a profesní. Krom ní se Hannibalem Lecterem potřebuje setkat ještě jeden člověk, který se jmenuje Mason Verger. Bývalý úchylák, který jako jediná obět Lectera přežil. No přežil, je upnutý na lůžko, jsou k němu připojené hadičky a jeho obličej vypadá, jako kdyby po něm přejel kotouč mafla. V hlavě to má pořád pokřivené, jako předtím, než si ho vzal na paškál Lecter, možná ještě víc. No a tenhle Mason je prachatý, a proto veškeré své peníze investuje do soukromého pátrání, aby Lectera našel a pomstil se mu. Ten si mezitím udělal plastiku a vesele kurátoří v muzeu v centru Florencie.

Tenhle díl vám pomůže lépe nahlédnout do hlavy Hannibala Kanibala, protože je to prakticky celé o něm a jeho umírněnou posedlostí Clarice. Nepleťte si to se stalkováním. Na to to dělá příliš na úrovní a méně úchylně. Po Červeném drakovi je to moje nejoblíbenější Harrisovka. Jsou tací, kteří tvrdí, že je Hannibal nejslabší díl ze série. Že je příliš utahaný a nudný. Na to takovým lidem vzkazuji, že se ke mně minulý týden dostal ilustrovaný Frozen v knižní podobě, pokud mají zájem, zdarma jim ho pošlu, protože očividně potřebují číst věci zásadně zjevné a primitivní. Já jsem si Hannibala užila právě proto, že to nejsou jen střílečky a akce, ale skutečně se hrabete v detailech Lecterovi mysli a nacházíte najednou spojitosti ve všem, co dělá a říká. Nic není náhoda, a díky tomu konečně pochopíte veškeré jeho pohnutky. To, jestli vám nakonec bude připadat jako sympaťák a nebo ne, už je potom jen vaše volba.

Proč si knihu přečíst, když jste viděli film? No začala bych asi tím, že ve filmu se pochopitelně věnují jen ději, proto je taky tak nudný. Ty myšlenky vraha v něm nemáte, a to je koneckonců to, na čem je celý tenhle díl stavěný. Naprosto zásadní změnou je ale to, že se režisér filmu rozhodl, že totálně změní celý konec. Něco jako kdybyste si četli Pána Prstenů, a film by končil tak, že Sauron zabil Froda a oženil se se Samem, zatímco by si Saruman otevřel květinářství. Kdyby se Harris rozhodl, že napíše pokračování a někdo by ho chtěl zfilmovat, fakt mě zajímá, jak by si poradili s tím, jaký nesmysl vymysleli scénáristi Hannibala, aby na sebe logicky ty filmy navazovaly.

Za mě Hannibal a obecně Harrisovky stojí za přečtení, je to podle mého ideální dovolenková kniha s to, se s ní někde vyhnípnout k přehradě (nebo pro ty bohatší k moři). Dobře se to line a Harris má poutavý vypravěčský styl psaní.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama