LICHOŽROUTI - kniha původně pro děti, po které i dospělák začne vyrábět pastičky.

18. července 2018 v 17:50 |  KNIHY PRO DĚTI

Pohádka pro děti i dospělé, která vysvětluje největší záhadu lidstva - kam se vám ztrácí ponožky.

Maya:

Když se ke mně dostali Lichožrouti, neměla jsem tušení, že je i film. A upřímně, ani teď si nechci nechat zážitek ze čtení ničím zkazit, protože už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha pro děti takto nadchla.

Příběh pojednává o malých tvorech, kteří jsou zodpovědní za to, že nikdy nenajdete druhou ponožku do páru. Mají nejraději zrovna ty vaše nejoblíbenější z přírodních materiálů a ideálně nošené. Ale nejsou to hnusní zloději. Ano, baštit ponožky je nikdo neodnaučí, ale dá se s nimi domluvit a pravidelně je krmit těmi, které se vám zrovna nehodí. Dozvíte se, že se lichožrouti vlastně od nás lidí moc neliší. Mají vlastní hierarchii, zakládají rodiny, a dokonce se čas od času objeví i nějaký ten ponožkový mafián nebo lichožroutský bezdomovec.

Kniha mě strhla a měla jsem ji přečtenou za dvě krátká odpoledne. Původně byla myšlena pro děti, ale i dospělý se u ní dobře pobaví. Obsahuje celkem zajímavou zápletku a postavy, ať už lidské nebo ty lichožroutské čeká poctivý psychologický vývoj, který jinak kolikrát v knihách pro děti chybí.

Jazyk knížky je příjemně barvitý. Celá je psaná spisovně, ale každá z postav má vlastní specifický jazyk, podle které ji poznáte, i kdyby zrovna chyběl popisek. Pavel Šrut si během vyprávění krásně hraje se slovy. V knize nechybí akce ani smutné momenty, ale častěji se budete u čtení přiblble usmívat. Ke konci se vám možná i stane, že začnete na lichožrouty i věřit, protože vám jejich existence bude skutečně dávat po tom všem smysl.


Osobně asi není člověk, kterému bych Lichožrouty nedoporučila. Ano, je to pro děti, ale není každý z nás z části trochu dítě? Občas není špatné se vrátit do mladších let a vypnout u nečeho milého, legračního a jednoduššího. Pokud váháte, co třeba někomu dát k narozeninám, tímto dárkem nezklamete nikoho.

A nezapomeňte, pokud se vám neustále ztrácejí ponožky, nežere je pračka, ale lichožrouti.

Autor: Pavel Šrut
Název: Lichožrouti

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama