Ne všechny komiksy jsou pro posery. BERSERK v sobě ukrývá koncentrované zlo.

12. července 2018 v 11:51 |  Recenze

Znáš ten pocit, když se tvůj kámoš změní na démona, znásilní ti tvoji holku a snaží se ovládnout svět?

Manga Berserk je už dneska docela kult a inspirovala například herní sérii Dark Souls. Začala vycházet v roce 1990 v nakladatelství Hakusenša a autorem je Miura Kentaró. Popisovat příběh komiksu, který má asi milion dílů je asi stejně těžké, jako snažit se procpat slona uchem jehly. Jednak je to prakticky nemožné a jednak byste mě za ty spoilery asi prokleli až do 7. kolena. Pokusím se tedy nastínit příběh co nejstručněji. Hlavní hrdinou je potulný bojovník Guts. Není to doslova dobrák od kosti. Než našel místo ve světě, znal jen boj a zabíjení. Když se mu konečně povede najít vnitřní klid, jeho nejbližší ho zradí a nechá uvrhnout do démonické dimenze (Japonci nemají klasickou křesťanskou obdobu pekla, ale pro lepší pochopení si představte právě to.) Tam musí čelit těm nejkrutějším situacím, které v něm vzbudí naprosto koncentrovanou nenávist. Jeho další kroky proto primárně vede pomsta k tomu, který ho tak zradil a díky tomu se stane nadlidsky silným.


Jelikož je příběh určený jen pro dospělé publikum, není autor nijak svázáný cenzurou, takže v něm najdete velmi dynamicky znázorněnou smrt, nemoci nebo znásilnění. Je ale nesmysl se domnívat, že tyhle nechutnosti jsou v komixu jen proto, že by Miura neuměl vymyslet hluboký příběh. Právě naopak. Výjevy v Berserkovi ukazují, že ne všechno musí být duhové a plné jednorožců. Ku příkladu naturalistické znázornění válečných sirotků může slabé povahy dost šokovat, na druhou stranu si je třeba uvědomit, že se podobné věci běžně dějí například v Jižní Americe. Případně jeho kritika inkvizice je víc než věrný úkaz toho, čeho všeho je lidstvo schopno.


Žánrově se to dá zařadit jako dark fantasy. Dá se to chápat jako "hororové vyprávění, kdy je lidstvo ohrožováno silami, které jsou mimo lidské chápání". V konečném důsledku Berserk opravdu není pro děti ani slečinky. Spíš pro ty, kteří se naučili nezavírat oči před zlem, které v okolním světě je. Ale stojí za to! Japonci jsou, řekněme si to slušně, dost magoři. A když už se do něčeho pustí, dělají to pořádně. Berserk je neuvěřitelně poctivě udělaná práce co do silného epického příběhu, vymazlených dynamických kreseb a věrném znázornění všeho, co by vás mohlo napadnout.


Autor: Miura Kentaró
Název: Berserk


Maya Allayí

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama