Mario Puzo: Kmotr

8. července 2018 v 12:49 |  KRIMI A THRILLERY

"Velcí muži se velkými nerodí. Velkými se stávají."

Maya:

Ne vážně, on je tady někdo, kdo nečetl Kmotra? To jako nikdy? Ani jednou? Jak vůbec můžete s tímhle žít?
Poprvé jsem ho četla asi ve 12 letech. Tehdy mi ho dala matka se slovy: "Na, kmotra si musí přečíst každý!" Pokrčila jsem na to rameny a řekla: "Ok..." A ono se mi to líbilo. I v tom prepubescentním období. Pokud vás alespoň trochu zajímá něco z oranizovaného zločinu nebo jste alespoň hráli Mafii, stane se pro vás Kmotr absolutní aflou a omegou. Někdo viděl ten extrémně špatný film s Marlonem Brandem a stačí mu to. A mi by zase stačilo, aby takoví lidé byli pomalu opékáni nad doutnajícími pneumatiami a u toho ohryzávány vyděšenými krysami na LSD. Ne vlastně, ani to by mi nestačilo. Pozvala bych armádu Svědků Jehovových, aby jim k tomu hlásalo slovo boží, a do toho bych je ještě nutila koukat na to video, kde se křivě krájí dort a někdo sype Skittles a M&M's do jedné misky. Pak by moje duše byla konečně natolik uspokojena, že bych neměla potřebu se dál nad takovým typem lidí rozrušovat.

O čem to teda jako je?
Vito Corleone je vážený boss jedné z mafiánských rodin, které ve městě vládnou. Nutno dodat, že i když je děj vymyšlený, historické pozadí vývoje strutury sicilské mafie na území USA je velmi věrně znázorněno. Ve skutečnosti totiž v roce 1931 Charles "Lucky" Luciano porazil ostatní bossy v New Yorku, zrušil pojem capo di tutti capi (boss všech bossů) a zmodernizoval sicilskou mafii jako takovou, když zavedl decentralizovanou strukturu několika rodin, které se čas od času sešly a domlouvaly se na věcech společně. Mimo jiné otevřel mafii i jiným etnickým skupinám, nejen Italům. A právě v tomto období se Kmotr odehrává. To jen tak na okraj, abyste nebyli úplní noobové, co nebudou chápat spojitosti děje.


No a tenhle Vito Corleone si nechává říkat "Kmotr". Jednak proto, že opravdu plno lidem za kmotra šel a jednak, protože vlastně na všechny dává pozor. Na mafiána je velmi rozumný a umírněný a opravdu lidem pomáhá. Skoro mu začnete fandit a nad těmi mrtvolami, přes které půjde, ještě mávnete rukou a budete si povídat, že si to ti zmetkové stejně zasloužili. Protože je to pohodový, ale přesto rozhodný týpek, lidé i jiní mafiáni ho mají v úctě. Ale jak už to tak bývá, mír nikdy netrvá věčně. Kmotr je při procházce vážně zraněn. Na pokraji smrti se rozhoduje, kdo po něm převezme živnost a pomstí jeho smrt. Má na výběr ze tří synů. Agresivního Sonnyho, zevláka Fredyho a nejmladšího Michaela. Ten se sice ze všech nejrozumnější, ale na rozdíl od svých bratrů v mafiánské rodině být nikdy nechtěl. Má vystudovanou univerzitu, bojoval v námořní pěchotě za USA a má americkou přítelkyni. Ale přesto volba padne na něj, a on musí ukázat, jestli má ještě Sicilii v krvi, a koule na to, pomstit svého otce.

Mario Puzzo pochopitelně nenapsal jen Kmotra, jeho dalším knihám se tady ještě budeme věnovat. Ale Kmotr je právem nejslavnější. Celý je psaný v er-formě a věnuje se jednotlivým situacím z pohledu více lidí, takže to čtenáři dá dost komplexní obraz o dané scéně. Víte nejen přesně, co se stalo, ale taky proč. Každá drobnost, která vám připadá ze začátku zbytečná, ukáže se jako dost podstatná pro budoucí děj a pro psychologický vývoj všech postav.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama