Ladislav Klimeš, Antonín Kuttman: Příliš divoká zem

10. července 2018 v 14:45

Když se domovská zem stane příliš divokou...

Maya:

Postapokalyptické Česko je téma, které nezklame tuzemského čtenáře nikdy. A to ani, když je špatně napsané. Když se mi dostala do rukou splatter-punková kniha dua Klimeš-Kuttman, chňapla jsem po ní jako vyhladovělý vořech skočí po mravenci olezlém špekáčku.

Kniha zaujme hned od prvního momentu. Čtenář je hned hozený do akce pár let po vojenském převratu, jak už to u splatter-punku bývá, načež děj skočí do minulosti na začátku války. Takový styl se mi líbil a dodával tomu dost velkou dynamiku. Než...

První polovina Příliš divoké země psaná Antonínem Kuttmanem není o ničem jiném. Shrnula bych to slovy Jana Nerudy, když recenzoval Cimrmanovu hru Němý Bobeš: "Autor vracel děj do minulosti a hned zase zpátky, takže jsem brzo nevěděl, kde vlastně jsem." A opravdu. Hlavní hrdina (jehož jméno se vlastně pořádně ani nedozvíte, jen víte, že to je brácha jakéhosik kapitána Voliše) s někým bojuje. Vlastně ani není vysvětleno s kým nebo proč. Jen, že s někým fajtí. Načež je střih a hlavní hrdina (pokud je to ten stejný, což vám nebude úplně jisté, protože ho tam nikdo pořádně neoslovuje a chová se taky jinak) je ještě studentík, co zdrhá z intráku, zabije náhodného mariňáka, zbleje se jak amina a utíká za bráškou na Florenc, kde se mobilizuje armáda. STŘIH a zase je dospělý a s někým tam bojuje. Proč? To pořád není řečno. STŘIH. Zase je to kluk, který ještě prd umí, někoho zabije, zvrací a zas někam utíká. A u toho zvrací. STŘIH. Hrdina si vylívá srdíčko u přestárlé zdravotní sestřičky, jejíž jméno není ani řečeno. STŘIH. Hlavní hrdina někam utíká, následně někoho zabije a opět zvrací. STŘIH. Týpek chce obsadit Tesco s nějakou Sandrou, se kterou má očividně milostný vztah. Je to ta stejná ženská co předtím? Netuším, protože ani není pořádně popsaná.

Je dobře, že se Kuttman příliš nezdržoval zbytečnými popisy, ale někdy opravdu nejsou na škodu. Také je dobré, že hlavní postava není těžce OP, ale prostě normální kluk, co není zvyklý na násilí. Na druhou stranu číst si popáté o tom, jak si bleje na triko, už je celkem nuda. Krom toho mě neuvěřitelně vysíral fakt, že vlastně ani pořádně nevím, proč se v knize bojuje a kde se ta válka vzala. Rádoby drsný a pseudo vtipný styl psaní, který se očividně snažil napodobit styl kulhánkovin mě taky nijak neoslovil, jelikož bylo poznat, že je tlačený na sílu. Takže jak mě kniha ze začátku chytila, ke konci jsem si s každou další kapitolou první poloviny připadala jako lenochod závislý na heroinu, který se plazí pro svoji obyklou dávku.

Nejlépe to vystihuje tento obrázek:


Naštěstí Kuttmanův příběh je jen předmluva k druhé půlce knihy psaná Ladislavem Klimešem, kdy je hlavní postava jistý Ládis. Změna nastane okamžitě. Jednak se dozvíte, proč vlastně je post-apokalyptické Česko tak post-apokalyptické, a jednak má Klimeš daleko příjemnější styl psaní. Děj se příjemně line a pseudočerný humor už není do knihy tlačený tak na sílu. Je hodně poznat, který z těch dvou má psaní více v krvi. Klimeš se nesnaží psát stylem "jsem děsně drsný a podívejte, jaká umím používat přirovnání". Celé je to díky tomu volnější a možná o to více kruté. Kuttman se očividně vždy snažil zakončovat dialogy nějakou rádoby vtipnou hláškou ve stylu Františka Kotlety, což mělo za následek, že kniha vypadá, jako když se tlustý bojovník sumo snaží obléct do stříbrných šatiček královny Elsy z Frozen. Klimeš je naopak vtipný tak nějak přirozeně sám od sebe.

Příliš divoká zem má už i pokračování a to si rozhodně chystám přečíst, protože už ho píše jen Ladislav Klimeš. Takže za mě stojí za to si knihu hodit do čtečky.. Setkala jsem se s názory, které tvrdí, že je vlastně první půlka knihy super. Takže je zcela možné, že ji nakonec oceníte. Každopádně je to poměrně důležitá pasáž, která by se neměla přeskakovat před tím Klimešovým finále, které rozhodně za přečtení stojí!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama