Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítatet

6. července 2018 v 10:42 |  KOMEDIE

"I hajzlbáby mají mozek."

Izzy:

Jonas Jonasson je dle svých slov spisovatelem od narození, jen mu ze začátku do cesty přišly věci o které se musel postarat dřív než začal psát. V roce 2007 ve 48 letech prodal vše co vlastnil a o rok později spatřil světlo světa rukopis Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Rozhodnutí šestého z šesti nakladatelů, kterým rukopis poslal, knížku vydat odstartovalo sérii bestsellerů. Jenom staříka se prodalo 10 milionů po celém světě. A co od jeho knížek čekat? Nečekané. Vše je u něj založené na vtipu a taky megalomanských příbězích, kdy se nebojí zpochybňovat moderní historii lidstva. Jeho hrdinové jsou často takoví švédští Švejci... a to stojí za to zkusit.

O čem to tedy je?
Uklízečky. Vídáte je každý den - na chodbě, na schodech či v kanceláři. Osoby s kbelíkem a mopem. Těžko říct, co si myslí nebo co všechno vlastně umí. Třeba zrovna přemýšlí, jak utéct z vašeho vězení a jako rukojmí si vzít tří megatunovou bombu, která vlastně ani nemá existovat.

Aspoň tak je tomu v případě Nombeko, která započala svůj život v černošském ghettu v Sowetu. Na rozdíl od obyčejné uklízečky záchodků má však tato dáma mozek od toho, aby se učila a přemýšlela. Jaké události ji však ale mohou svést se Švédem Holgerem, dvojčetem svého stejnojmenného bratra a odpůrce monarchie, se Švédem, který stejně jako bomba neexistuje?Jen samotná kniha vám pomůže rozlousknout tyto otázky. Pokud se do její četby nepouštíte s představou o logickém a uvěřitelném románu, můžete směle pokračovat. Logický a uvěritelný jsou totiž dvě slova, která u popisu tohoto díla opravdu použít nemůžete. Což ale nikomu nevadí, protože právě to dává prostor neuvěřitelné fantazii, která je místy až přitažená za vlasy. Je to šílené, vtipné a neotřelené.

Jonas Jonasson nás opět vzal na trasu životního příběhu neobvyklé osoby a docela se mu to daří. Nombeko Mayeki by navíc mohla být tak trochu "role model" pro většinu středoškoláků, kteří tvrdí, že na matiku nemají mozek. Když to zvládne hajzlbába, zvládnete to taky. A to stejně hravě jako přečtete tuhle knížku.

V anglosaských zemích je známá pod názvem The Girl who saved the king of Sweden, tedy Dívka, která zachránila krále Švédska.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama