George R. R. Martin: Hra o trůny

1. července 2018 v 18:00 |  FANTASY

Když hraješ hru o trůny, buď zvítězíš, nebo zemřeš. Žádná střední cesta neexistuje.

Alex:

Pochybujui, že tady vůbec někdo nezná tento skvělý, legendární fantasy seriál. Pokud jste ho i viděli, asi jste si to opravdu užili. Ale víte vůbec, kolik vám toho uniklo? Kolik významných událostí jste propásli sezením a sledováním pouhých deseti dílů adaptace? Jen protože jste líní číst? Ale nebudu to hned ze začátku hrotit. Vezmu to pěkně pomalu a možná nakonec zjistíte, že vzít si do ruky tuto bichli a společně s čajem jí zhltnout není zas tak špatný nápad.

Ale pro ty, kteří netuší, o čem je řeč, zkusím objasnit. Děj se odehrává v minulosti, v zemi zvané Západozemí, neboli Westeros. K lordu Eddardu Starkovi, který sídlí skoro v té nejsevernější části této země přijíždí král Robert Baratheon, starý kamarád lorda a zároveň pomocník ve válce proti šílenému králi Targaryenovi. Nabízí mu stát se jeho pobočníkem, protože ten bývalý zahynul podivnou smrtí. Když souhlasí, vystavuje se obrovskému riziku. Ale musí vyřešit všechny ty záhady a pomoct dostat se Sedmi královstvím z těžkého stavu, ve kterém se nacházejí.

Na ještě větší riziko však podstupuje Nedův bastard, Jon Snow, který se vydává na Zeď, dělící dva naprosto rozdílné světy, aby čelil hrozivým nebezpečím. Už dlouhou dobu se tam nic neudálo, ale nyní se noci dlouží... A:

"Zima se blíží..."

Co si však o knize myslím já? Ano, je rozhodně svkvělá, plná napětí, dobrodružství, nečekaných zvratů, zvláštních i naprosto okouzlujících postav. I přes velmi dramatické, smutné a krvavé dění je kniha prosáklá (nejenom) černým humorem. A při čtení jsem se naprosto zamilovala do stylu psaní autora i do toho celého světa.

Do popisů mrazivé Zdi na severu a Jiných, kteří obývají svět tam daleko od civilizace, do popisů mého oblíbeného Zimohradu, který přímo hřál moje srdce svým chladem, do cest a lesů, z kterých číhala smrt, do prudkých řek a moří, do zbraní z valyrijské oceli. Dokonce i do toho smradlavého, létem a zradou promáčeného Králova přístaviště.

Bylo tam tolik zajímavých detailů, tolik rozhovorů, které v seriále chyběly, tolik knihovatosti a starobylých nerozluštitelných výrazů! Tolik zrady a lásky, která se nejde přenést na obrazovky.

Bylo tam tolik bitev a krve, že pro milovníky těchto věcí to bude ráj i přes to, že to je pouze v knize. Ano, bez představivosti se tu neobejdete, ale kdo jí má zahrabanou aspoň v nějakém koutku duše, velmi vám to pomůže vytvořit si svůj vlastní svět. Na obrazovce je už vše předepsané. Je do detailů propracované, co se kde nechází, kdo jak vypadá, co nosí, co jí, kam chodí... Zatímco v knize si to můžete všechno vytvořit podle svých představ a neskromného popisu, který ani nezaručuje, že si pod ním každý vyloží to stejné!

Ale i přes to všechno mě délka knihy zabíjela. Normálně jsem zvyklá přečíst i pětsetistránkovou knihu za pár dní. Zatímco u Hry o trůny jsem pochybovačně listovala stránkami skoro dva měsíce. Ano, mezitím jsem stihla přečíst ještě několiv dobrých i špatných úlovků, ale na to, jak je HoT napínavé, mi to přišlo moc. Nechtěla jsem nic vynechávat, nic zmeškat, chtěla jsem číst jak nejrychleji to šlo... Ale ono to prostě nešlo. Ano, já dokážu být trpělivá a tak jsem kousek po kousku, večer po večeru přečetla celou knihu a teď pokračuju v knize druhé. Byla jsem na sebe pyšná, že jsem to zvládla, že jsem se na to nevykašlala...

Možná jsem před chvílí odradila spoustu čtenářů. Spoustu lidí, kteří viděli pouze seriál. Ale to nebyl účel! Opravdu jsem se snažila! Každopádně knihu všem doporučuju, ale ti kteří nemají dostatek trpělivosti, ale chtějí dostat do tohoto světa i přes černá písmena na bílém papíře, kupte si comics. Ušetří to spoustu času a i když věřím, že i tam bude hodně věcí chybět, budete mít nějaký přehled. Ale kniha je kniha...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama