Stephenie Meyer: Stmívání

5. června 2018 v 23:32 |  YA

Vážně je potřeba říkat, o co tam jde?


Maya:

Nadávat na Stmívání je dneska stejně cool, jako bylo v 90. letech mít tenisky s blikajícími kolečky a zvířátko tamagotchi, které vám přežilo víc než jeden den. Na jednu stranu je to oprávněné. Nápad to není zas až tak originální, a do toho jsou některé postavy tak dementní, že byste je nechtěli mít blíž než na vzdálenost poloměru kráteru ze sopky St. Helens.

Pro pubertální holky je to skvělý návod, jak se opravdu ale opravdu nechovat. Bella Swanová je ultimátní lopata, která by si v dnešním světě nenašla nikoho lepšího než tlustého věčného panice, co ji bude akorát nosit učebnice a doučovat ji matematické rovnice. Dnešní svět opravdu není takový, že do nové školy přijde pěkná holka, všichni se o ni začnou rvát, takže si nakonec může kočka vybírat jako cukrárně. Popsala bych ho spíš slovy Barneyho Stinsona, že romantika dnes připomíná postapokalyptickou pustinu na pokraji zkázy, a člověk se musí sakra snažit, aby si partnera nejen našel ale i udržel. Bella se ale snažit vůbec nemusí, protože i když je to máslo první třídy, má v sobě abnormální aspekt, díky kterému je jako jediná osoba na světě pro Edwarda zajímavá (odpusťte ten "abnormální aspekt", ale nerada spoiluji).

Ale jak už jsem řekla, v normálním světě by pravděpodobně takovou osobu brzo zabil darwinismus, takže proto tuto postavu můžeme brát jako slepou uličku našeho případného mentálního vývoje a říct si jako Cimrman "tudy ne, přátele", takhle nikdy nechci skončit. Musím proto vyzdvihnout herecký talent Kristen Steward. Přestože na ni hodně lidí hází hnůj. Ono ztvárnit tak neskutečně nevýraznou a tupou osobu tak věrně bez toho, aby to člověk začal přehrávat, je podle mě docela umění. A protože jsem ji viděla v dost velkém počtu jiných filmů, tak jsem se opravdu přesvědčila, že mrtvý obličej živé Belly opravdu jen hraje.

Milostný trojúhelník mě taky nijak nechytl. Už jen proto, že do Belly je od první chvíle zamilované celé kvantum kluků, jeden větší trouba než druhý. A pak má na výběr před ufňukaným teatrálním žárlivým paranoikem, který si libuje v sebelítosti a majestátních důkazech vlastního bolu, a vtipným, ale primitivně smýšlejícím vidlákem, který si taky rád libuje v sebelítosti a majestátních důkazech vlastního bolu. Vlastně se ti tři k sobě docela hezky hodí, když nad tím tak uvažuju...Jako halo! To v tom městě opravdu není žádný normální chlap?

Inu, co říct závěrem? Stmívání by si měl přečíst každý, kdo na to kdy nadával. Čte se to dobře, a Mayerová je opravdu schopná vypravěčka. Když už nic, nebudete se nudit. To nejhorší, co se vám může stát, bude to, že řeknete "ne, měl jsem pravdu, je to kravina". Ale je dost pravděpodobné, že se vám to nakonec líbit bude, protože je to opravdu dobře napsané. Jen je na tom špatně úplně všechno ostatní. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama