Lukáš Vavrečka: Dej holce jméno

9. června 2018 v 12:15 |  KRIMI A THRILLERY

Kde se zvrácenost potkala s filozofií a začaly experimentovat.

Izzy:

"Dej holce jméno a připoutáš ji k sobě…'', já bych možná spíš řekla, dej holce dobrou knihu a připoutáš ji k ní. Lukáš Vavrečka u mě s tímhle zaskóroval na plné čáře. Vytáhla jsem tuhle knížku naprosto náhodně z polic městské knihovny a vzala ji s sebou domů zejména pro zajímavý název a hezkou fotku na přebalu (Dlouhovlasá odhalená slečna - co víc chcete?). Po otevření však bylo jasné, že u přebalu její zajímavost nekončila. Knížka je číslovaná od záporného čísla a přes nulu se dostává až k těm kladným. Zároveň je polovina psaná jako rozhovor a druhá část jako kniha v knize - a to prosím ještě stylem automatického textu - bez vět, čárek a uvozovek, přičemž tyto dva styly se střídají po kapitolách.

Na pozadí zdánlivě zmatené formy se však odvíjí detektivní příběh pokládající si nejednu filosofickou otázku. Celá záležitost je pak propletená lyrikou a erotikou. Potkáváme se s postavou třicátníka Jakuba Hirshe, který sleduje záhadné události kolem sebe a dává jim formu slov ve své připravované knize. Těžko správně popsat něco co jsem dříve nikdy neviděla, ale myslím, že tahle knížka vznikla přesně tam kde se zvrácenost potkala s filozofií a začaly spolu experimentovat. Celou Vavrečkovou tvorbou se prolévá stěžejní téma poetiky zločinu a ne jinak je tomu v Dej holce jméno.

O téhle knize by se toho dalo říct mnoho, ale na to je nejdříve potřeba, abyste si ji přečetli a to nejlépe s čistou hlavou. Přeji příjemné počtení.


"Až stane nad jejím nehybným tělem a schody umazanými od krve pomyslí si Jakub jak obdivuhodným nadáním převyprávět cizí příběhy byl obdařen zatímco ty své nikdy nebyl s to vyložit popravdě'


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama