Napínavé detektivky z historického Japonska mindfuckují každého!

24. června 2018 v 12:27 |  KRIMI A THRILLERY

Sano a Reiko nemají typické manželství, protože Reiko nikdy nebude podle společnosti správná manželka. Ta by totiž měla sedět doma, a ne vyšetřovat s manželem vraždy.

Maya:

Autorka knihy Hra s vonným dýmem je známá celou sérií detektivek z podobného prostředí. Tato recenze se bude obecně věnovat všem najednou a to hned z několika důvodů.


Takže hezky popořádku.

Děj všech knih se odehrává na přelomu 17. a 18. století v Edu (dnešní Tokio). Hlavními hrdiny jsou Ičiro Sano, který pracuje jako vyšetřovatel a později jako hlavní komoří šoguna z klanu Tokugawa, jeho žena Reiko a Sanův společník - samuraj Hirata. Tito tři společně řeší různé neobvyklé kriminální případy.

Nutno podotknout, že ačkoliv jsou Sano, Reiko i Hirata vymyšlení, dost postav v sérii není. Sama autorka má rodové kořeny v orientu, a tak její knihy čerpají přímo z historických pramenů. Takže se krom šoguna Tokugawy Tsunayoshi setkáte i s jeho matkou Keišo-in, jejím oficiálním milencem Rjukem, šogunovým synovcem a budoucím císařem Jenobuem nebo daimjó provincie Higo, panem Hosokawou. Povahové rysy těchto historických postav se autorka snažila co nejvěrněji zaznamenat, takže to čtenáři dá, i přes smyšlený příběh, zajímavý náhled do života na edském dvoře a kultuře tehdejšího lidu.

Ačkoliv je každý případ jiný, sestava okolo něj je stále stejná, a kvalita žádné z knih ze série nijak nevybočuje z řady. Všechny si drží víceméně stejnou úroveň. Každá z knih má vlastní příběh, který nijak nenavazuje na ty předchozí, takže není zas až takový problém, když je budete číst na přeskáčku. Na druhou stranu, případy spolu sice nějak nesouvidí, ale Sanův život se různým způsobem rozvíjí, a knihy nahlíží i do jeho osobního života a života šoguna Tokugawy. Je možné, že kdybyste začali nějakou náhodnou třeba osmou knihou, chvili by vám věci nedávaly smysl. Já to tak udělala. Začala jsem právě Hrou s vonným dýmem, a některé ne až tak podstatné drobnosti se mi vysvětlily, až když jsem si přečetla předchozí díly. Na druhou stranu můžete jednotlivé knihy vnímat pouze jako samostatné detektivky, a Sanův příběh jen jako příjemnou omáčku.

Případy jsou velmi neobvyklé a pro západní společnost až téměř nepochopitelné, takže moc nečekejte, že případ sami v hlavě vyřešíte bez Sanovy pomoci. Konečné zjištění, že vrahem není zahradník, pro vás bude občas dost mindfuck. Někdy je tam přítomna i trocha magie, ale neoznačila bych sérii za fantasy. Na to je tam nevysvětlitelnýh věcí opravdu málo.

Pořadí knih:

Bundori
Cesta zrady
Tetovaná konkubína
Samurajova žena
Černý lotos
Tajný deník paní Vistárie
Palác dračího krále
Navoněný rukáv
Dotek smrti
Rudá chrizantéma
Sněhová císařovna
Šinju
Ohnivé kimono
Pavilon z oblaků
Róninova milenka
Hra s vonným dýmem
Šogunova dcera
Vějíř s kosatci


Autor: Laura Joh Rowland
Název knihy: Hra s vonným dýmem, série Sano

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama