Howard Phillips Lovecraft: Vyděděnec a jiné povídky

12. června 2018 v 10:02 |  HOROR

Hororové napětí v koncentrované podobě

Maya:

Tak, jako se Tolkien považuje za otce současné podoby fantasy, Lovecraft dal základní kámen modernímu hororovému žánru. Přestože z jeho práce vychází hromada současných autorů, Lovecraft sám prožil život jako ultimátní socka. Byl tak skromný, že se živil raději ghostwrittingem. Tedy psal knížky na zakázky, které potom pod cizím jménem vydal nějaký slavnější packal. Už to samo dokazuje genialitu tohodle chlapa. Jeho nápady byly tak skvělé, že si je kupovali jiní. Takže se vlastně ani dneska neví, co všechno z té doby napsal. Jeho díla mu potom posmrtně vydali kámoši. Možná je to i dobře, protože byl vrcholně asociální, přátelsky oddaný a klidný Lovecraft asi jen těžce zpracovával, že v reakci na jeho díla vznikly doslova kulty a nová náboženství. Ale kluk má, co zasel. Nemá být tak úchvatným vypravěčem.

Ne, vážně. Četla jsem jeho knihu na plném slunci, zatímco jsem seděla u dálnice, po které jezdily kamiony. Ale nic mě nemohlo v té chvíli vyrušit. Dokonalé popisy si se mnou hrály tak věrně, že kdyby mi někdo v te chvíli sáhnul na rameno, asi mi leknutím zbělají vlasy.

Povídky v téhle knize jsou krátké a spíše bych je označila za výjevy. Jsou to takové Lovecraftovy ochutnávky do propleteného knižního kultu, který vytvořil. Není to nijak lekací kniha, ani nechutná. Ale atmosféra v příbězích je tak hustá, že vám bude připadat opravdu skutečná. Pokud vás povídky zaujmou, už vám nic nebrání sáhnout po jeho dalších knihách, které vám odhalí další detaily ze světa, který tady nakousnete.

Stěžejním příběhem je dozajista Volání Cthulhu, které je základním kamenem celého Lovecraftova kultu, který po jeho smrti vznikl. Možná jste Lovecrafta nečetli, ale zcela jistě jste zaznamenali tu hordu memeček a referencí v celé sféře hudby, filmů, seriálů, počítačových her i dokonce jiných knih.


Povídky mají perfektní český překlad, který věrně napodobuje skutečný Lovecraftův styl psaní.

Co bych ještě vyzdvihla, jsou naprosto skvělé ilustrace Blanky Dvořákové, které směsí hrůzy a decentní nechutnosti dokonale podtrhávají atmosféru knihy.


Seznam povídek:
Vyděděnec
Pickmanům model
Hudba Ericha Zanna
Volání Cthulhu
Krysy ve zdech

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama