Americká kulhánkovina? John na konci umře je něco mezi Devil may cry a Kotletou!

11. června 2018 v 16:08 |  Recenze


"Dávaj pozor, či sa nespráva nejako podozrivo. Od tej doby, čo z ničoho nič len tak vybuchla a potom sa objavila znova živá, jej nejako neverím."

S knihami je to ako s pornom - nech už vám v hlave skrsne akákoľvek bláznivá myšlienka, buďte si istí, že ju už niekto spracoval. Alebo spracuje. Objemná bychla s ľahko mystifikačným názvom John na konci umrie je toho dôkazom.

Bizarnosť diela začína už na jeho prebale: David Wong, autor a zároveň rozprávač príbehu je v skutočnosti pseudonym. V realite sa pod ním ukrýva schopný žurnalista Jason Pargin, vo fiktívnom svete je nám jeho identita v podstate ukradnutá. A prečo práve David Wong? Nuž preto, lebo David je najpoužívanejšie krstné meno na svete, zatiaľ čo Wong najpoužívanejšie priezvisko.

Základným hýbateľom príbehu je tajomná droga Sójová omáčka (nemýľte si s tou, čo kúpite u Vietnamcov), ktorá stimuluje isté časti mozgu a konzumentovi odhaľuje svet mimo klasického vnímania.


Aby ste si dokázali aspoň sčasti predstaviť, o akom svete hovorím, namaľujem vám v hlavách nasledujúci obraz: idete nakupovať do Ikea. Pri vchode vás víta živý kôň s cylindrom a fajkou v papuli. Odovzdá vám leták, kde sa dozviete, že dnes pri nákupe troch mŕtvych detí dostanete štvrté zadarmo. Po hale krivká babička a tlačí pred sebou nákupný košík. V ňom sedí takmer nahá striptérka s anakondou obtočenou okolo hrdla, v jednej voľnej ruke drží magnetofón, z ktorého vyhrávajú Backstreet Boys, v druhej zviera revolver a každé dve minúty vypáli do stropu pár guliek. Takto nejako vyzerá univerzum Davida Wonga.


Keď však dáte bokom všetky absurdnosti, Jason Pargin konštruuje celkom fungujúci svet so zábavnými twistami a nepredvídateľnými zápletkami. Občas sa objaví vtipná hláška, či podnetný postreh o osude sveta a ľudstva. Autor sa originálne vysmieva zaužívaným pravidlám, obracia na hlavu konvencie a prispôsobuje ich sebe. Kniha je jedným veľkým ihriskom, kde sa Pargin vybláznil ako dieťa v prvý deň letných prázdnin.

Je škoda, že pokračovanie s nemenej originálnym názvom This Book is Full of Spiders v češtine ani v slovenčine nevyšlo a zrejme sa ani nechystá. Rovnako je to s Parginovými ďalšími knihami, ktoré na domácej pôde zbierajú jedno ocenenie za druhým: Futuristic Violence and Fancy Suits a What the Hell Did I Just Read.

Kristína Halaganová


Když otevřete Johna, okamžitě na vás vyskočí totální absurdita. Pargin se totiž s čtenářem opravdu nesere. Sójová omáčka totiž otevírá vnímání. Ale nepředstavujte si to jako kokain. Spíše vám otevře oči a vidíte skutečné zlo okolo. Démony, příšery...až na to, že to tentokráte nejsou halucinace, ale skutečnost, kterou běžní lidé nejsou schopní vnímat. Ale nepředstavujte si démony najak strašidelně. Teda hlavní postava se u setkání s nimi opravdu bojí a všichni okolo taky. Vy se ale bát nebudete. Vy se budete smát. A hodně.

"Sbohem Molly. Ze všech psů, kteří umějí řídit auto, jsem tebe měl nejraději."

Knížka je rozdělená na 3 větší příběhy, které na sebe velmi úzce navazují. Ten první je nejbizarnější a nejšílenější. Už úvod mi přišel tak jebnutý, že jsem uvažovala, jestli to vůbec chci číst. Naštěstí mi přijde, že si během takových 10 stran Pargin definoval styl psaní a je to mnohem lepší. V konečném důsledku mě to celé neskutečně strhlo. Část od části je příběh temnější a vážnější. Ke konci mi přišlo, jako kdybych četla úplně jinou knihu než na začátku, a závěrečná třetina mě bavila naprosto nejvíce.


Osobně nemám šajn, kam bych Johna žánrově zařadila. Částečně mi to připomínalo humorem a detektivními zápletkami trilogii o Tomáši Koskovi od Františka Kotlety. Hlavní duo John a David podobně jako Kosek pátrají po nadpozemských silách, které ubližují lidem a můžou zničit svět. Shoduje se to v černém humoru a je to podobně ujeté a bizarní. Na rozdíl od Kotlety to ale nijak neobsahuje sex, takže i hlášky v knize neobsahují nic erotického. Je to o dost temnější a vážnější, takže jsem si při čtení okamžite vzpomněla na Danteho ve hrách a manze Devil May Cry.

John na konci umře je prostě naprosto dokonalý guláš, který bych doporučila každému mezi 20-35, co na cestě do svého kanclu neztratil smysl pro černý humor a má otevřenou mysl nepravděpodobným příběhům. A všem fanouškům KKK tria Kulhánek-Kopřiva-Kotleta, protože John je naprosto stejný splatter-punk, jehož jsou oni čeští králové.


Maya Allayí
Autor: David Wong/Jason Pargin
Název: John na konci umře
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama