David Duchovny: Kráva nebeská, pohádka pro dospělé

26. června 2018 v 18:00 | Rayne |  DOBRODRUŽNÉ


I když jsi jen kráva, chyť život za rohy a pořádně s ním zatoč.

Rayne:

Představte si, že žijete poklidným životem a máte se jak v bavlnce - bydlíte v příjemném sousedství, jídla máte dost, pohodlí a zábavy fůru, a ani pozornosti opačného pohlavní nemáte nedostatek. Život jako v pohádce, že? A pak jednoho dne náhodou zjistíte, že to všechno je jen krásná krátkodobá lež, abyste se moc nebránili, až vás i s celou vaší rodinou rozkrájí na flákoty a namelou do hamburgerů. Jste totiž kráva. Právě s tímto nečekaným životním zvratem se potýká Elsa Bovaryová, hlavní postava pohádkové knihy slavného amerického herce Davida Duchovnyho. Naštěstí nejde o hrdinku, která by se nechala jen tak bez boje odvést na porážku. Právě naopak, Elsa má na všechno svůj názor.

A tak se naše kráva rozhodne, že život jí má ještě spoustu, co nabídnout. Musí jí nabídnout mnohem víc. Rozhodne se proto pro kravskou verzi ptačího úletu s cílem Indie, země pro krávy zaslíbené. Žádný hrdina však nemůže být bez parťáků a tak naši rohatou hrdinku život na cestu vybaví jedním čuníkem, který se před řezníkem hodlá skrývat v židovské části Izraele, a jedním krocanem, který je smrtelně přesvědčen, že svoboda pro tyto potomky dinosaurů se dá najít jedině v Turecku. (To dá rozum, když Turecko i krocan se anglicky řeknou "turkey", ne?)

Plán cesty je tedy jasný - ze Spojených států nejdříve do Turecka, pak do Izraele a poslední zastávka Indie. Zvířecí uprchlíky na výpravě za svobodou čeká mnoho překážek: Jak pomocí kopyt zaplatit online letenky? Jak se propašovat na palubu letadla? Jak z krocana udělat asistenční zvíře? A může čuník konvertovat k judaismu? A ani destinace samotné nejsou bez nástrah. Kráva, prase i krocan musí využít všechny své síly a schopnosti, aby vytoužené svobody dosáhli.

Kromě poutavé zápletky, netradičních hrdinů a jejich často nečekaných prozření je knížka zajímavá i stylem vyprávění. Celý příběh vypráví ze svého úhlu pohledu kráva Elsa a hravě přechází z vyprávění ke scénáři a zase zpět, či příběh na chvilku přeruší, aby se podělila o své trable s editorkou, která ji komanduje k napsání právě této knihy. Čtenář se tak dozví, jak těžký život má spisovatel, jaké jsou nejlepší marketingové triky, když se má kniha ujmout a mnoho dalšího. Nechybí ani hromada odkazů na popkulturu a s nimi často spojené polechtání nejrůznějších kontroverzních témat od zdánlivě běžných každodenních záležitostí, přes veganství či sex až po náboženství.

"Lidé nás milují. To jsem si aspoň myslela, všichni jsme si to mysleli. Milují naše mléko. Jestli můžu být trochu osobní, pít mléko jiných savců mi připadá trochu podivínské. Já bych tedy rozhodně nezaskočila za nějakou paničkou, která zrovna porodila, a nezeptala se jí: "Hej, můžu koštnout?"

Je pravda, že před finálem cesty za svobodou začne zvířatům mírně docházet dech, zápletka poněkud ztratí na tempu a většina vtipných triků už se vyčerpala. Co však příběh ztrácí na spádu, to dohání lidskostí (ano, uvědomuji si ironii použití zrovna tohoto slova Usmívající se) a nadhledem nad těžkostmi a chaosem lidské společnosti a života vůbec. Milou tečkou na konec je dovětek autora, který se prohlašuje v podstatě pouze za zapisovatele Elsiných memoárů, a nevyhazuje tak čtenáře z příjemně ztřeštěného fantastického světa, kterým ještě před chvilkou bloudil.

Celkově se dá kniha Kráva nebeská označit jako příjemná oddychovka, která sice dává několik zajímavých náhledů, ale zároveň nenutí čtenáře k těžkému filosofování nad absurdností lidského světa. Za mě 4 bludišťáci z 5.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama