Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows: Má lady Jane

5. června 2018 v 23:13 |  FANTASY

Naprosto jebnutě podaná historie období vlády "Devítidenní královny" Jany Grayové

Maya:

Tuhle knihu mi doporučila kámoška se slovy "To si musíš přečíst, bude se ti to líbit. Hlavní postava je jako ty, ale vážně!"
Inu, k tomuto smělému tvrzení jsem byla značně skeptická. Protože pokud vás někdo pleská penisem po hlavě, ještě není jistota, že se vám bude chtít tu osobu cokoliv jiného než zabít. A jestli je něco, co opravdu neberu vážně, tak jsou to věty: "Tohle se ti bude líbit!"

Jakožto fanoušek Tudurovské dynastie a všeho okolo jsem po prvních stránkách uvažovala, jestli nemám raději použít knihu jako toaletní papír. Stálo mě to mnoho přemáhání protlačit se úvodem. Ne, že by nebyl čtivě napsaný. Ale ta pokroucená historie mě bolela u mého zraněného srdíčka, do krve uznávajícího dějiny. Ale je pravda, že autorky jasně dávají najevo, že si historické prostředí děje jen lehce propůjčily, zbytek dotlačily těžkým fantasy. Kdyby přišlo na lámání chleba, klidně se děj může odehrávat třeba na Plutu a stále by to dávalo smysl.

Pokud nejste já a nebo neznáte někoho jako já, pravděpodobně ve vás hlavní postava vzbudí jeden z několika pocitů. Buď ji budete od začátku nesnášet, protože je to arogantní přeerudovaná slepice, která si myslí, že spolkla veškerou moudrost světa (ano, celá já), případně vám bude připadat k smíchu. V tom lepším případě ji možná i budete obdivovat. Chvíli. Než zase něco zesloní. Každopádně jsem musela s tou kámoškou souhlasit a jakmile jsem se dostala až do chvíle, kdy se řeší Jane a ne historie, už jsem knihu četla rychlostí, jako bych frčela na amfetaminu. Ono se totiž dobře čte něco, kdy nemusíte mlátit hlavou do stěny, protože "to ta hlavní káča zase řeší blbě!" Vzhledem k tomu, že je lady Jane jako já, tak jsem byla tohoto pravidelně se opakujícího martiria pro jednou naštěstí zproštěna.

V podstatě jsou to přepsané dějiny v tom smyslu, že místo protestantů a katolíků spolu v příběhu bojují skupiny zvířatodlaků (nevím, jak jinak to nazvat, prostě ti, co se mění na zvířata) a banda zapšklých antipatiků, kteří zvířatodlaky nesnáší. Netřeba rozvádět, která klika má symbolizovat konkrétní náboženství (ano, zvířatodlakové jsou protestanti).

Kniha se čte rychle, i když jsou v ní pasáže, které jsou možná až zbytečně natáhnuté, a jiné by tam klidně mohly dostat více prostoru. Je to komedie, takže tam nečekejte žádné morbidní důkazy o krutosti ranného novověku. Když někoho zabijí, tak ho prostě jen zabijí. Což je z mého pohledu malinko škoda. Protože když už si holky daly takovou práci s vymýšlením smyšlených názvů knížek, které právě Jana čte (např. "Úplná historie pěstování řepy, díl 3."), mohly nechat useknuté ručičky a nožicky po kočičích hlavách kutálet o něco déle.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama