Antoine de Saint Exupéry: Malý princ

28. června 2018 v 15:30 |  KNIHY PRO DĚTI

Petr:

Už to bude 118 let od narození Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry (oficiálně Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, hrabě de Saint Exupéry). Jak o něm, tak o jeho díle byly napsány sáhodlouhá pojednání.

Já bych chtěl napsat krátké zamyšlení nad jednou Jeho knížkou, která mě provází co si vzpomínám celým mým životem. Tou knížkou je Malý princ. Tuhle knížku jsem dostal jako dítě od svojí prababičky, která jí milovala. Já tuhle knížku mám taky moc rád a v různých životních etapách se k ní vracím a pokaždé v ní najdu něco trochu jiného, nového.

Jako dítěti se mi líbila jako pohádka, někteří sice můžou tvrdit že existují jednodušší pohádky, že malé dítě přece nemůže pochopit filosofické myšlenky, které Pan Exupéry do Malého prince dal. Malé dítě možná nechápe tu filosofii, podobně jako dospělí při pohledu na kresbu, která je v knížce nechápou "Proč by klobouk naháněl strach?". Jenže on to jak v očích Pana spisovatele, tak Malého prince, tak dětí není klobouk, ale je to hroznýš, který zažívá slona. Protože jak se autor v knížce zmiňuje, tak dospělí jsou občas nechápaví a děti unavuje jim stále něco vysvětlovat.

Ano dospělí mají svoje povolání (někdo by mohl říct i poslání) a neřesti o některých se v knížce autor zmiňuje a popisuje je s jejich klady i zápory. Nad těmito postavami a jejich popisy se sáhodlouze jiní dospělí zamýšlejí a snaží najít hluboké poselství. Já osobně netuším jestli tam je hluboké poselství, nebo je to pohled toho Malého prince (který kdesi v duši autora zbyl) na svět dospělých. Na svět, který musí mít všechno přesně popsáno, označeno, zaškatulkováno, spočítáno.

Je to zajímavě popsáno při cestě Malého prince na planetu Zemi.

"Prosím pěkně … nakresli mi beránka ..."


Ano většina dospělých si tuhle větu dokáže spojit s touto knížkou, ale mám pocit že málo dospělých na tuhle větu dokáže vzít cokoliv má po ruce a nakreslit posledního beránka, se kterým byl Malý princ opravdu spokojený. Schválně vezměte cokoliv na psaní, nebo kreslení a na kus papíru zkuste nakreslit beránka, který by se Malému princi líbil … Povedlo se? Pokud jste se přemluvili a něco nakreslili, tak se na svojí kresbu podívejte. Co vidíte? Pokud bedýnku, tak gratuluji, buď znáte dobře tu knížku i s kresbami, nebo máte někde zafixované že na tuhle repliku má beránek vypadat takhle. Zkuste se na svoji kresbu podívat znovu. Co vidíte?
Pokud bedýnku, kterou jste nakreslili, tak … Ale pokud vidíte i toho beránka uvnitř, který právě usnul, tak i ve Vašem nitru je alespoň kousek Malého prince.
Protože jak několikrát v knížce autor ať už ústy Malého prince, nebo lišky zmiňuje: "správně vidíme jen srdcem. Co je důležité je očím neviditelné."Dospělí se dokážou sáhodlouze zamýšlet nad smyslem ať svých, nebo cizích myšlenek, psát pojednání o tom "co tím chtěl autor říci". Podobná pojednání jsou v mých očích podivná, protože to co tím chtěl autor říci, nebo napsat to řekl, nebo napsal.
Knížka Malý princ mi pokaždé přinese do života milé pohlazení, jednak díky prababičce, která mi dala a jako dítěti četla. Jednak i jako audioknížka (verze s milým hlasem Pana V. Preisse). Také mi do života přinese pokaždé jiné zajímavé zjištění, poslední poslech mi kromě jiného poodkryl, že spěch není výmyslem jen naší doby, že lidé spěchali i v době, kdy byla tahle knížka napsaná.
Můžete v ní hledat a i při troše štěstí najít jakékoliv poselství, moudro, nebo filosofickou myšlenku.

Nechci a nebudu se s nikým hádat jestli tam cokoliv z výše zmíněného je, nebo není. Já osobně budu rád, když tahle knížka dokáže poodhalit, že "správně vidíme jen srdcem. Co je důležité je očím neviditelné."

Ano existují jiné "jednodušší" pohádky, které můžeme dětem číst. Ano existují jiné "filosofické knížky", nad kterýma se můžeme dlouze a zhluboka zamýšlet, dumat a bádat co tím autor chtěl říci?!? Ale není podle mě moc knížek, kde by bylo jak pohádkové pohlazení po duši, tak i možnost se zamyslet jak vlastně to autor myslel tím koncem. Ale to nechám na Vás …
Pokud máte zrovna někde poblíž nějakého Malého prince, jedno jestli ve svém nitru, nebo jako svoje dítko, tak … "Prosím pěkně … nakreslete mu beránka."

PS : Pokud jste se rozhodli nakreslit beránka, nezapomeňte na náhubek a na řemínek u náhubku, aby jste při pohledu na nebe nemuseli přemýšlet jestli beránek spásl, nebo nespásl květinu.

PPS : Málem bych zapomněl na růži a na to, že by bylo dobré si někoho "ochočit", "připoutat". Protože je kolem nás spoustu růží, lidí atd. Ale když si někoho "ochočíte", tak budete pro Něj/Ni jediným na světě a On/Ona bude jediným na světě pro Vás.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ellie Ellie | Web | 28. června 2018 v 15:57 | Reagovat

Nádherný článek. Tuhle knížku jsem četla teprve nedávno, protože jsem si ji vybrala jako četbu k maturitě, a neskutečně se mi líbila. ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama