Adam Silvera: They both die at the end

11. června 2018 v 8:24 |  YA

Je to opravdu zamotané, ale přežívání mi ukázalo, že je lepší žít a přát si být mrtvý, než umírat a přát si být naživu věčně...

Alex:

Asi pro mnohé neznámá Young Adult kniha They both die at the end, neboli Oni oba zemřou na konci, mě pohltila už jen svým popisem. Sci-fi nápad na organizaci, která volá lidem 24 hodin před jejich smrtí, aby si mohli užít svůj poslední den, zakomponovaný do obyčejného života dvou puberťáků, kteří již dlouhou dobu rozmýšlí o sebevraždě a ve svůj poslední den se seznamují přes aplikaci Poslední kamarád, je velice zajímavý.

I když knížka bohužel není přeložená do češtiny, (je pouze v angličtině, která není příliš složitá, ale prý se má zanedlouho přeložit) zvládla jsem jí přečíst velice rychle a to díky krátkým, napínavým kapitolám, které se střídají mezi postavi. Převážně mezi hlavními - asociálním Mateem a ambiciózním Rufusem, ale občas se vyskytují i kapitoly o celkem divných, příliš nevztahujících se k ději postavách.

Chápu, proč to autor - Adam Silvera chtěl udělat, opravdu to splnilo svůj účel - způlobilo nám to tu napjatost a rozšířilo nám to vidění o jejich světě, ale já bych byla raději za rozvíjení vztahu mezi Rufusem a Mateem. Ano, když už se autor rozhodne vecpat celý děj do čtyřiadvaceti hodin, což mimochodem není vůbec jednoduché, mohl by se víc rozepsat.

Na můj vkus tam byly moc dlouho popisovány věci, jako je jídlo, jízda na kole apod. Místo toho by nám mohlo být projasněno, jak ta záhadná organizace vůbec zjišťuje, že člověk zemře, mohlo by tam být mnohem více "malých dobrodružstvích" a dobrých, veselých věcí, když už samotná kniha říká, že:

"Možná je lepší mít to správné a být šťastným alespoň jeden den, namísto mít celý život naplněný špatnostmi."

A ano, pěkné bylo, že kniha byla naplněná texty a činnostmi k zamyšlení, zajímavými citáty, ale zamyslete se, jestli vám není známá tato myšlenka:


"V životě by mělo být více, než jenom představování se v budoucnosti. Nemůžeme jenom snít o budoucnosti, musíme někdy zariskovat a vytvořit si ji sami."

Je to skvělé a pěkné, ale něco takového do nás cpou opravdu často.

I přes toto všechno se mi kniha neskutečně líbila. Byl to takový pěkný oddechový, veselý i tragický LGBT román od talentovaného spisovatele. Takže pokud vás to zaujalo, jistě knihu všem doporučuji (kromě zarytých fanoušků magie, krutých vražd, monstrů a podobných výjevů) stojí za to. A ať už si to přečtete v tištěné podobě, nebo v té elektronické, stejně jako jsem to udělala já, doufám, že toho nebudete litovat.

A dobrá zpráva! V září vychází i český překlad!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama